Umag/Istra
ISTARSKO VINO
Kažu da su još Feničani i Grci donijeli vinovu lozu u Istru. Ondašnji starosjedioci, Histri, uspješno su ovladali vještinom uzgoja te plemenite biljke kao i proizvodnjom vina. Od mnogobrojnih sorti što ih nalazimo na ovom području najvažnija je malvazija istarska bijela, kao i tipični istarski teran. Slijede ih borgonja crna, hrvatica crna, ali i brojne visokokvalitetne sorte poznate u svijetu, poput bijelog pinota chardonnaya, sivog pinota, te crnih merlota, refoška, cabernet sauvignona. Grijeh bi bio zaboraviti dvije muškatne sorte: muškat momjanski i muškat porečki. RADNO VRIJEME: pon-sub: 8-21h, ned: 8-13h
Stoga ne čudi da Bujština, područje u Istri između dvije rijeke, Dragonje i Mirne, ima jednu od najčuvenijih vinskih cesta u Hrvatskoj, s čak 22 poznata proizvođača istarskih vina.
ISTARSKA KUHINJA
Što je istarska kuhinja? Jesu li to jela koja su u davnini jeli istarski težaci? Ili, pak ona priređivana nekad u patricijskim kućama? I sve to i mnogo štošta drugo jer je burna istarska prošlost ostavila traga i u kulinarstvu. Razne su se tradicije isplele u istarskoj pučkoj kuhinji u kojoj je temelj u prirodi (aromatični začini, divlje raslinje, povrće, plodovi mora), ali su i utjecale franačke i njemačke vlasti, Serenissima, romanska jela te svakako i slavenski utjecaj s istoka.
Ribe, rakovi, školjke i mekušci činili su nekad osnovu primorske kuhinje. Ali danas u Istri na samom moru možete biti posluženi i kiselim kupusom s pečenim kobasicama i ombolom, kao i njokima sa zecom, fužima sa srnetinom, makaronima sa šugom od kobasica. Nezaobilazni su istarski pršut i istarski ovčji sir koji su sušeni na izmiješanom alpskom i mediteranskom zraku te blagoslovljeni burom iz Tršćanskog zaljeva. Razne manestre, jote, fritaje su najosebujniji okusi i mirisi ovog područja. A za kraj gozbe obavezne su istarske slastice: pince, fritule, kroštule...Kao vrhunac istarske gastronomije, tartuf od Istre, njegovo veličanstvo, ne zna se točno da li je hrana ili začin! Godine 1999. u Istri je pronađen najveći i najteži tartuf od 1.31 kg uvršćen u Guinessovu knjigu rekorda.
Sve to možete vrlo lako, i na dohvat vam je ruke, pronaći u više od petstotinjak vrhunskih ugostiteljskih objekata u Istri u kojima se poslužuje hrana. Mnogi od ovih, i to ponajbolji, nalaze se baš na Bujštini, u neposrednoj blizini Umaga ili u samom Umagu, koji je poznato hrvatsko turističko središte. Toliko kvalitetnih restorana, slastičarnica, konoba, taverni, pizzerija ne čudi jer je razvoj turizma u zadnjih pola stoljeća u ovom kraju i započeo s ugostiteljstvom. Došlo se do takvog stupnja razvoja da imena nekih ugostiteljskih objekata ovdje imaju značenje svojevrsnih institucija područja. Nabrojat ćemo samo neke bez logičkog i kronološkog reda: Bruno, Maruzza, Toni, Badi, Dante, Koralj, Kristal, Giovanni, Bušćina, Valica, Kažun, Kremenje i mnogi drugi.
RESTORANI |
KONOBE |
PIZZERIA |
TRGOVINE |
Izvor: http://www.istra.hr