Zbog ulaska u EU Dubrovnik s 10 posto manje kruzera
Zbog ulaska Hrvatske u Europsku uniju - Dubrovnik će sve manje biti atraktivan kruzerima. Ove ćemo godine dostići milijun putnika, ali dogodine ćemo zasigurno imati pad dolaska kruzera.
Kazao nam je to istaknuti dubrovački turistički stručnjak Neven Jerković koji već godinama prati stanje u dubrovačkom, ali i u svjetskom kruzing-turizmu. Prema njegovim riječima, razlog tome je što kruzeri traže luke u kojima mogu otvoriti duty free shopove.
Zbog ulaska Hrvatske u EU to ne mogu i zbog toga gube veliki novac - kazao je Jerković dodajući kako je riječ o objektivnom problemu koji se i očekivao. Jerković vjeruje da će se Dubrovnik nakon nekoliko godina vratiti na kartu zanimljivih kruzing-destinacija, no napominje kako bi i Grad Dubrovnik trebao proraditi na pozitivnom stavu prema gostima s kruzera.
Ocrnjeni gosti
- Koju je pozitivnu poruku Grad Dubrovnik poslao gostima s kruzera u proteklih nekoliko godina? Stalno uvodimo neke nove restrikcije kad su u pitanju kruzeri. Gosti osjećaju da nisu dobrodošli. Svim mjerama i ponašanjem, kao i načinom komuniciranja šaljemo takvu poruku - kaže Jerković, dodajući kako je sreća što kompanija MSC nije odustala od Dubrovnika jer bi se u tom slučaju osjetio pad prometa od 30 posto. Prema nekim istraživanjima, gost s kruzera u Dubrovniku potroši od 30 do 50 eura. Neven Jerković, kada je u pitanju potrošnja gostiju s kruzera, ne vidi problem u turistima nego u ponudi.
- To su gosti koji imaju novca. No, na što bi ovdje trošio kada nema što kupiti! Evo primjera. Kako u Veneciji, prema podacima, gosti s kruzera potroše 350, a kod nas 50 eura. Dakle, u Veneciji imaju na što potrošiti, a kod nas nemaju - zaključio je Jerković, ističući kako smatra da Dubrovnik kruzing-turizam ne shvaća ozbiljno i da ga ne radi sa srcem.
Prema informacijama iz Lučke uprave Dubrovnik, u prošlog godini u luci Gruž ostvarena su 486 ticanja brodova na kružnim putovanjima na kojima je bilo 743 tisuće putnika. Ove se godine očekuje oko 520 ticanja i oko 850 tisuća putnika, što znači povećanje u broju ticanja za 7 i 14 posto putnika.
- Najave za iduću godinu još se zaprimaju i sada su na nivou 2012. godine, što znači smanjenje ticanja za desetak posto. Još ima dosta vremena za prijam rezervacija, kao i njihov otkaz tako da konačni broj ticanja može još znatno varirati u oba smjera - izjavio je ravnatelj Lučke uprave Vinko Asić.
Prema njegovim riječima, ulazak RH u EU i problematika PDV-a mogu izazvati poremećaje u dolascima brodova, međutim u Lučkoj upravi uvjereni su da će brodari kojima to bude smetnja, nakon početnog usuglašavanja itinerara nastaviti s dolascima u Dubrovnik s obzirom na njegovu prepoznatljivost.
Izvor: www.slobodnadalmacija.hr