U Šipansku luku se samo po lijepom vremenu može ući s otvorenog mora, kroz uski morski tjesnac poznat pod nazivom Harpoti. Po velikom jugu brodske linije, a i brodice, moraju napraviti veliki đir i ući samo sa sjevera zaštićenog kopnom i otočićima. Iznad prolaza Harpoti se nalazi električni kabel na visini 45 metara.
Prolaz Harpoti
Osim za nevere i tramontane, Šipanska luka je najsigurnija luka arhipelaga (Elafitskih otoka).
Pristajanje:
na molu dugačkom 40 metara - dubine sa obje strane mola su oko 2 metra a na peti mola 2,8 metara. Sa jedrilicom je najbolje se vezati na peti mola. Navečer sa unutrašnje strane mola (prema lučici) pristaje putnički brod iz Dubrovnika a u pravilu vanjska strana mola je rezervirana za veće turističke brodove.
Putnički brod na molu u Šipanskoj luci.
na rivi je organizirani prihvat plovila sa murinzima. Dubina pri molu je oko 2 metra i plovila se vežu na muringe krmom prema obali. Postoji mjesta za oko 10-tak plovila. Da bi bili sigurni da ćete naći vez na rivi, u srpnju i kolovozu je potrebno doći prije 17 sati. Na rivi Tomo naplaćuje usluge veza. Cijena je 10 kuna po dužnom metru. U cijenu je uključeno i punjenje tankova vodom. Napajanje strujom je moguće dobiti iz privatnih kuća i dodatno se plaća.
MURING - RIVA ŠIPANSKA LUKA
broj vezova 10
cijena po dužnom metru plovila - 1,36 Eura/m
punjenje tankova vodom uključeno u cijenu, strujni priključak po želji sa nadoplatom
Oprez: uporište muringa je daleko od obale i postoji opasnost od zaplitanja propelom.
Riva u Šipanskoj luci
na jugozapadnoj strani luke je dvadesetak metara dug pristan. Dubina ispred pristana je 2,5 m, tako da je sigurna za većinu jedrilica.
Bočni vez na pristanu u jugozapadu Šipanske luke
ispred restorana "Kod Marka" (na zapadnoj strani uvale) su tri bove za potrebe gostiju restorana
Bove restorana "Kod Marka"
Sidrenje:
Sidriti se može po cijeloj luci. Važno je ostaviti dovoljno manevarskog prostora za putnički brod koji dolazi u večernjim satima i noći sa unutrašnje strane mola. Sidrenje u Šipanskoj luci nije preporučljivo za nestabilnih vremenskih uvjeta. Naime, tlo ne drži dovoljno dobro sidro za ljetnih nevera a pogotovo nakon nevera tramontanu koja je u uvali jaka. Tada se često dogodi da sidra počnu klizati.