Rušimo 10 zgrada u NP Kornati
Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja na jesen kreće u kontinuiranu akciju rušenja svih bespravnih objekata, najavio je ministar Ivan Vrdoljak tijekom danaašnjeg radnog posjeta Zadru. Rušit će se svi objekti koji ne postoje na ortofoto snimci od 21. lipnja 2011. godine, odnosno svi objekti koji su izgrađeni nakon tog datuma, a nalaze se izvan građevinskog područja i nemaju potrebna rješenja za gradnju.
Da se hrvatska vlada ovaj put ozbiljno misli uhvatiti u koštac s bespravnim graditeljima potvrdila je zamjenica ministra Ana Mrak Taritaš na stručnom okruglom stolu posvećenom prijedlogu izmjena i dopuna zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama, održanom u prostorijama zadarske Gospodarske komore.
- Na jesen idemo s rušenjem zgrada koje su evidentirane izvan građevinskog područja. Građevinski inspektori jučer su krenuli u nacionalni park Kornati i dosad su na području Murtera već evidentirali 10 bespravnih zgrada. One će na jesen biti srušene, kazala je Ana Mrak Taritaš odgovarajući na upit načelnika Općine Vir Kristijana Kapovića kako zaustaviti bespravnu gradnju koja se sada događa.
Zahtjevi za legalizaciju moći će se podnositi do 30. lipnja 2013. godine, a brzina provedbe zakona pratiti će se svakoga tjedna, kazao je ministar Vrdoljak.
- Zadarska županija je jedna od najgorih županija po pitanju legalizacije bespravnih objekata. Do 15. ožujka podneseno je 1369 zahtjeva za legalizaciju, a riješeno ih je samo šest, i to negativno. Zbog čega je to tako, zašto je stanje bolje u većim županijama, gdje u istim uredima radi manji broj ljudi, teško mi je reći, ali iskustvo pokazuje da tamo gdje se treba puno čekati na rješavanje dozvola vlada korupcija. Ovdje se očito ne radi dobro. Danas sam ovdje kako bih upozorio župana i lokalne vlasti što ih čeka kada za tri mjeseca krene novi val zahtjeva za legalizaciju koje će trebati brzo rješavati.
Na području Zadarske županije neriješeno je oko 11.500 zahtjeva za građevinskom dozvolom na koju se u prosijeku čeka oko godinu dana.
Zamjenica ministra je dodala kako nije sretna s novim prijedlogom zakona, niti smatra da je rušenje popularna metoda obračuna s divljim graditeljima, ali se "crta ispod bespravne gradnje konačno mora podvući".
Naglasila je da će rušenje biti kontinuirano te da će se financirati iz naknada za legalizaciju bespravnih objekata. Osvrnula se i na rad građevinske inspekcije za koju je ustvrdila da treba kontrolirati svaku gradnju, a ne sjediti u uredu i čekati prijave susjeda.
- Ministarstvo u ovom času ima 31 tisuću ispisanih rješenja za rušenje. Da svaki dan rušimo po četiri kuće, znači oko 1000 godišnje, trebalo bi nam 30 godina. Ovaj zakon nije sreća ni zadovoljstvo, ali je prva pomoć, objasnila je smisao izmjena i dopuna zakona o legalizaciji zamjenica ministra.
Pozivajući se na iskustvo općine koja je u javnosti postala sinonim za bespravnu gradnju i devastaciju prostora načelnik općine Vir Kristijan Kapović zatražio je od zamjenice ministra da kao metodu sprečavanja bespravne gradnje prvo koristi batinu pa tek onda mrkvu jer u 99 posto slučajeva radi se o bezobraznosti investitora, a samo jedan posto o nemogućnosti dobivanja valjanih dozvola.
- Prošli sam vikend bio u Zagrebu kad mi se javio komunalni redar da je jedan Slovenac nalio temelje za vikendicu. Na temelje je potom dovezao montažnu kuću, i kad sam se nakon tri dana vratio na otok, oko kuće je bilo postavljeno i ukrasno kamenje. Takve bi graditelje trebalo srušiti u roku 15 ili 30 dana, najkasnije, a ne razvlačiti postupak i na kraju ne napraviti ništa, kazao je Kapović.
Izvor: www.slobodnadalmacija.hr