Ribe ipak napadaju, nitko ne zna zašto
Naš tekst o Puljanki koju je do krvi izgrizlo jato riba izazvao je iznimno velik interes čitatelja, koji su nam se u četvrtak cijeli dan javljali sa sličnim neugodnim iskustvima. Nazvao nas je tako Mario Kramar iz Pule, kojeg su ribe napale prošlog vikenda na Puntiželi, nedaleko od mjesta prvog incidenta.
- Čim sam ušao u more, osjetio sam grickanje ili bockanje. Kad bih se umirio, ribe bi prilazile mojim nogama. Imao sam osjećaj kao da se spremaju napasti.
Nije ih bilo cijelo jato, tek par komada. Kada bih zamahnuo nogom da ih otjeram, one bi otišle, ali bi se opet vratile. To su očade. Meni nisu ostavile ožiljak. Sutradan sam opet otišao tamo i događaj se ponovio. Tada je i jedna žena izašla iz mora i požalila se muškarcu da ju je nešto ugrizlo. Muškarac joj je odgovorio: "Ma bogati! Šta su došle pirane?", ispričao nam je Kramar.
Sličnu priču s nama je podijelio i Puljanin Aldo Skira, no on tvrdi da se ne radi o očadama, već nekoj sličnoj vrsti ribe. Njemu se pak bolni susret dogodio na Stoji.
- Posljednjih nekoliko godina moji prijatelji i ja primijetili smo da na kupalištu Stoja ribe ne bježe od kupača. U moru, ako ste mirni, dođu oko nogu i grickaju, bockaju. Jedna, dvije ili tri, ne u jatu. Ako ih otjerate nogom, one se vraćaju.
Te su ribe slične očadi, iste boje, ali im je tijelo duguljastije i glava im nije tupa kao kod očade, duža je. Mislim da su duge između 12 i 15 centimetara. Primijetili smo ih točno između mola na Stoji i onog splava koji koriste plivači, kazao nam je Skira.
Ugriz riba na kupalištu Stoja ovog ljeta potvrdile su nam još dvije osobe koje tome nisu pridavale nikakav značaj dok nisu pročitale naš tekst. Sa sličnom pričom iz Štinjana javio nam se i Vlado Juričić. Kako nam je ispričao, jato riba vidio je u utorak predvečer, u moru ispod Punta Christa.
- More na jednom mjestu kao da je kuhalo, bilo je to ogromno jato riba od kojeg se more pjenilo, poput vrulje, rekao nam je Juričić. Na upit je li uspio vidjeti o kojim je ribama riječ, kazao je da, koliko se god trudio odgonetnuti vrstu, to nije uspio jer je riba bilo toliko da se pojedinačni primjerci nisu mogli dobro raspoznati.
- Znam jedino da su bile nešto veće od dlana i da ih je bilo jako, jako puno. Zauzimale su sigurno površinu od 50, 60 kvadrata. Često sam na moru, ali ovakvo što još nisam vidio, rekao je. Dodao je da je sličnom prizoru ovih dana svjedočila i njegova susjeda.
Ona je veliko jato, zapravo plovu riba, vidjela u takozvanom Kanaliću, mjestu na kojem se kupaju brojni Štinjanci, a nalazi se vrlo blizu mjesta na kojem ih je vidio Juričić te izgrižena Puljanka o kojoj smo pisali.
Kako nam je prepričao njezine riječi, ovu je gospođu more, koje kao da je kuhalo, uznemirilo. Stoga je, kada se pojava počela kretati prema njoj, odmah pobjegla na obalu odakle je sa sigurne udaljenosti utvrdila da je riječ o velikom broju riba. Ni ona nije znala o kojoj je vrsti riječ.
Neuobičajeno ponašanje riba stručnjaci u srijedu nisu znali objasniti pa smo potražili nekoliko dodatnih mišljenja. Dr. Jakov Dulčić, ihtiolog s Instituta za oceanografiju i ribarstvo u Splitu, nikad nije čuo za takvo ponašanje ušata ili očada.
- Ne znam kako to objasniti. Mogućnost da je gospođa ušla u mrijest očada ne stoji jer se one ne mrijeste u plićaku. U plićaku mrijest čuvaju samo glavoč i babice, ali ne od ljudi, već od srodnih vrsta. Očada je grabežljivac, ali se ne ponaša agresivno prema ljudima. Uopće je malo riba koje agresiju usmjeravaju na čovjeka. Čak se i bijela psina začudi kada greškom napadne čovjeka, objašnjava Dulčić.
Pojasnio nam je da se ribe mrijeste u razdoblju proljeće-ljeto, a ne sada. Veli da su možda zbog toplog vremena neke vrste produljile ciklus mrijesta, ali napad očada ne bi povezivao s tim. Ribice znaju štipkati ljude u plićaku jer nogama podižu mulj u kojem je njihova hrana. Ribice samo dođu po tu sada lakše dostupnu hranu.
- Čuo sam da su kupači na ušću Neretve zamijetili da ih u posljednje vrijeme ribice češće grickaju za noge. To može biti mlađ strijelka, ogromne ribe grabežljivice koja jede druge ribe, saznajemo od dr. Dulčića.
On ne vjeruje da je ponašanje očada povezano i s onečišćenjem mora jer bi najprije mlađ uginula, a to ne bi ostalo nezamijećeno.
Izvor: www.glasistre.hr