Pronašli japansku podmornicu, najveću u 2. svjetskom ratu
Istraživači u priobalju Havaja otkrili podmornicu klase I-400, jednu od tri uopće sagrađene, koje su do 60-ih godina bile i najveće podmornice na svijetu. Amerikanci su ovaj primjerak potopili 1946., ne želeći da Sovjeti doznaju išta o japanskoj po(d)morskoj tehnologiji. Poslije su lagali da o podmornicama ništa ne znaju
Tek danas sveučilište Hawaii u Manoi otkrilo je da je na dnu Tihog oceana, uz havajsku obalu, pronađena japanska podmornica klase I-400, iz Drugoga svjetskog rata. Foxnews piše da je otkriće plod istraživanja stručnog tima i da predstavlja višedesetljetnu misteriju mjesta potapanja ove grdosije carskog Japana.
- I-400 bio je na našoj listi predmeta koje moramo naći, a pronašli smo je gdje nismo očekivali, mislili smo da je negdje dalje u moru - kaže vođa ekspedicije Terry Kerby, sretan što je baš njegova ekipa locirala jedan od tri sagrađena primjerka I-400.
- Kad nam se divovska podmornica ukazala iz tame, to je bilo uzbudljivo - reći će Kerby.
Američka ratna mornarica zarobila je taj I-400 i još četiri japanske podmornice na kraju rata i odvela ih na pregled u Pearl Harbor, luku koju su Japanci uništili 1941., što je Amerikancima i bio okidač za ulazak u veliki svjetski boj.
Već 1946. Sovjeti su se raspitivali i htjeli pristup japanskim podmornicama, pozivajući se na tadašnji sporazum. No, Amerikanci su, već u hladnoratovskoj paranoji, podmornice jednostavno potopili (vidi video) te poslije tvrdili da nemaju pojma gdje se nalaze. Odonda ih je nađeno četiri, sve osim ove goleme.
Najveće podmornice u ratu
Od planiranih 18 sagrađene samo tri
Podmornice klase I-400, odnosno Sen Toku, bile su najveća takva plovila u Drugome svjetskom ratu i sve do izgradnje nuklearnih podmornica ostale su najveće. Dužine 122 metra i mase od 6670 tona, s četiri dizelska motora snage 1680 kilovata, spuštala se do sto metara dubine, s posadom od 144 časnika i mornara.
I-400 mogle su na sebe primiti i tri aviona i zaroniti s njima na "leđima". Japanci su ove podmornice oblikovali tako da mogu brzo izroniti, lansirati avione i brzo se vratiti pod vodu prije nego ih se uoči. Kapacitet naoružanja: osam torpeda te četiri topa i strojnice. Planiralo se da izdrže plovidbu do bilo koje točke u svijetu i nazad, a trebalo ih se od 1943. proizvesti 18, no proizvedeno ih je pet, s tim da su porinute samo tri.
Izvor: www.vecernji.hr