Našao potopljeno blago, a nije dobio ni zlatnika
Odlukom Županijskog suda u Splitu, pravomoćno je odbijena tužba ronioca Lorenza Marovića za pravo priznavanja prvonalaska broda "Re d'Italia" kod otoka Visa krajem travnja 2005. godine.
Parnični postupak se vodio na Općinskom sudu u Splitu prema tužbi Lorenza Marovića, vlasnika obrta "Manta", protiv Ministarstva kulture RH. Tužbenim zahtjevom Lorenzo Marović je tvrdio kako mu je kao prvopronalazniku potonulog broda "Re d'Italia", potopljenog tijekom Viške bitke 1866. godine, Ministarstvo dužno isplatiti nalazninu u visini 10 posto od vrijednosti nađenog blaga, nakon vađenja potonulog broda ili samog blaga.
U travnju 2005. godine Ministarstvo kulture je zaprimilo dopis obrta "Manta" naslovljen: Prijava nalaza kulturnog dobra - potopljeni brodovi iz Viške bitke.
Na temelju toga Marović je tražio naknadu, međutim, tijekom sudskog postupka utvrđeno je kako se on ne može smatrati nalaznikom blaga jer je brod "Re d'Italia" našla ekipa Ministarstva kulture tijekom istraživanja mješovite hrvatsko-francuske ekspedicije, koje je odobreno i započeto prije Marovićeve prijave o pronalasku.
Jedan od svjedoka na suđenju bio je i tadašnji ministar kulture Jasen Mesić. Njega je tužitelj Marović istaknuo kao osobu koja je od njega tražila da otkrije lokaciju broda i poslije potpuno zanemario njegovo otkriće. Spominjale su se tada priče o izostanku nagrade za pronalazak i teorije kako su Francuzi s broda odnijeli zlato.
Mesić je posvjedočio da su Francuzi imali sve potrebne dozvole, a tvrtka "Comex" uključena je u istraživanje preko suradnje sa znanstvenim institutom iz Marseillea. Kada se podmornica tri puta spuštala do olupine broda, u njoj su uvijek bili jedan Hrvat i jedan Francuz, dva ronioca specijalne policije MUP-a, a francuski snimatelj sve je snimao, izjavio je, među ostalim, tada Mesić.
Osim Mesića, svjedočio je i Tolan Radica, predsjednik Nacionalnog istraživačkog društva, koji je sudu priložio izjavu da je na brodu za uspostavu protektorata moralo biti zlatnika te da je ronjenje vršeno izvan svih odobrenih područja i bez svih potrebnih dozvola.
Suđenje je na splitskom Općinskom sudu u srpnju prošle godine okončano presudom koja je odbacila Marovićev zahtjev te mu je naloženo plaćanje 16.800 kuna sudskih troškova. Na tu odluku se Lorenzo Marović žalio višem sudu, ali njegova žalba je odbijena te je Županijski sud u Splitu potvrdio prvostupanjsku odluku.
Izvor: www.slobodnadalmacija.hr