Hrvatska vodeća nacija u ronjenju na dah
Na ekipnom svjetskom prvenstvu u ronjenju na dah po AIDA federaciji Hrvatska je uvjerljivo osvojila prvo mjesto u muškoj konkurenciji te time potvrdila status najuspješnije nacije u ronjenju na dah u svijetu.
Na ekipnom svjetskom prvenstvu u ronjenju na dah po AIDA federaciji, najprestižnijem ronilačkom natjecanju u svijetu, Hrvatska je uvjerljivo osvojila prvo mjesto u muškoj konkurenciji te time potvrdila status najuspješnije nacije u ronjenju na dah u svijetu. Kao treći član na natjecanju je sudjelovao i zadarski ronilac na dah Božidar Petani (zadarski klub 2dive). Tim povodom sinoć je u Zadru organiziran i svečani doček cijele reprezentacije.
Radi se u izuzetnom uspjehu koji je hrvatske ronioce na dah plasirao u sam vrh svjetske scene. Uz Petanija, reprezentaciju su sačinjavali Goran Čolak iz RK Geronimo, Veljano Zanki iz KŠR Split te izbornik i trener Ivan Drviš. U zadnjem krugu natjecanja u disciplini ronjenje u daljinu - dinamici Goran Čolak je ostvario najbolji rezultat preronivši 236 metara, dok su Božidar Petani i Veljano Zanki preronili 200 metara.
Nakon prvoga kruga natjecanja, u dubinskoj disciplini s nepromjenjivom težinom - Constant Weight, hrvatski su ronioci bili drugi s blagim zaostatkom za francuskom reprezentacijom. Veljano Zanki je u toj disciplini imao najbolji rezultat, što je ujedno i novi hrvatski rekord - 90 m, a Božidar Petani i Goran Čolak su zaorinili na 85 m.
Druga disciplina, zadržavanje daha u mirovanju - statika - donijela je prednost Hrvatskoj. Najbolji je u toj disciplini bio Petani sa 6 minuta i 57 sekundi, Čolak je imao rezultat 7 minuta i 26 sekundi, a Zanki 7 minuta i 30 sekundi.
Na Timskome svjetskom prvenstvu koje se održavalo od 9. do 15. rujna 2012. u Nici sudjelovalo je ukupno 37 zemalja. Za svaku zemlju nastupala su po tri natjecatelja u tri discipline: ronjenje u dubinu s nepromjenjivom težinom (Constant Weight) za što se za svaki preronjeni metar mogao ostvariti 1 bod, zadržavanje daha u mirovanju (statika) u kojem je svaka sekunda nosila 0,2 boda te ronjenje u daljinu (dinamika) gdje je svaki preronjeni metar donosio 0,5 bodova. Plasman pojedinoga tima određivao se zbrojem ostvarenih bodova svih natjecatelja u sve tri discipline.
Hrvatski je tim prema stanju natjecateljske forme i prethodno ostvarenim rezultatima bio jedan od favorita no zbog iznimno velike konkurencije do pobjede nije bilo lako doći, pogotovo i zato što se svaka i najmanja pogreška u strogim protokolima ronilačkih natjecanja mogla kazniti diskvalifikacijom natjecatelja čime bi cijeli tim ostao bez plasmana. Hrvatska reprezentacija u ronjenju na dah je i prošle godine na pojedinačnome svjetskoprvenstvu po AIDA federaciji bila najuspješnija reprezentacija s osvojenih pet medalja (od čega dvije zlatne) i jednim svjetskim rekordom, a osvajanjem ovogodišnjega timskog natjecanja, koje se u ronilačkim krugovima smatra najprestižnijim natjecanjem, samo je potvrdila svoje uspjehe i status vodeće nacije u ronjenju na dah.
Izvor: www.zadarskilist.hr