Helikopterom napuštaju ruski ledolomac, ali ne mogu skelom do australskog
Nakon nekoliko pokušaja helikopter s kineskog ledolomca sletio je do ruskoga, koji je okovan u ledu od Badnjaka, te odnosi 52 putnika (turisti, novinari) na svoj brod. Oni bi potom trebali skelom do australskog broda i onda prema Tasmaniji. Ta je etapa spašavanja za danas obustavljena zbog lošega vremena
Operacija spašavanja istraživača i ostalih putnika na ruskom istraživačkom brodu Akademik Šokalski, zarobljenog u antarktičkom ledu više od tjedan dana, napokon uspijeva. Vođa ekspedicije Chris Turney objavio je na Twitteru da je kineski helikopter (koji prvi put nije mogao izvesti planirano) jutros uspio sletjeti na improvizirani heliodrom uz brod.
S njega već odlaze prvi od 52 putnika, prenosi Guardian, a uz Šokalskog, kojemu ne prijeti potonuće, ostaju 22 člana posade.
No, zbog vremenskih uvjeta danas neće biti moguće putnike skelom prevesti s kineskog na australski ledolomac Aurora Astralis, udaljen dvije milje.
- Trenutačni uvjeti na ledu ne dopuštaju skeli s Aurore Astralis da dođe do Xue Longa pa spašavanje neće biti moguće danas. Ni helikopter koji je putnike s Akademika Šokalskog preveo do Xue Longa ne može iz sigurnosnih razloga sletjeti na Auroru Astralis - kaže se u priopćenju Australske službe za pomorsku sigurnost.
Sedam puta helikopter će morati slijetati i svaki put u 45 minuta pokupiti po 12 ljudi, odvozeći ih na kineski brod Xue Long (Snježni zmaj), nakon čega isto slijedi i s njihovom opremom i prtljagom s "Akademika".
Aurora Astralis bi sudionike ekspedicije trebala odvesti do Tasmanije, kamo bi trebali stići do polovine siječnja.
Podsjetimo, otkad se saznalo da je Akademik Šokalski zapeo u ledu oko 1700 kilometara od tasmanskog Hobarta, nekoliko se ledolomaca nije uopće moglo probiti do njega. "Akademik" je na zadatku "ponavljanja" putovanja australskog istraživača Douglasa Mawsona, koji je do Južnog pola plovio od 1911. do 1913. godine.
Izvor: www.vecernji.hr