Englezi oduševljeni Rijekom
Riječani su u prolazu uglavnom pozitivno komentirali dolazak cruisera, uglavnom uz dodatak - šteta što ih nema više od jednog godišnje.
Doček je usitinu fantastičan, bolji i srdačniji nego u bilo kojem od gradova koje smo do sad posjetili - bili su prvi dojmovi po silasku s cruisera Adonia u riječkoj luci britanskog bračnog para Trishe i Paula Dawson, koji su odlučili »preskočiti« organizirane izlete autobusima, organizirane za turiste s broda i s Rijekom se upoznati u vlastitom aranžmanu, pješice.
- Htjeli bi obići muzeje, iako se bojimo da će biti zatvoreni, rekli su simpatični Englezi, oduševivši se kada smo im odgovorili da su iznimno, povodom pristajanja njihovog broda u Rijeci, muzeji uglavnom otvoreni za posjetitelje.
- Odlično, onda ćemo pokušati vidjeti što više. Čuli smo da imate i pješačku zonu ovdje u središtu grada pa ćemo se otići prošetati, a obavezno i negdje na ručak. I piti ćemo rakiju od smokava s kojom su nas dočekali odmah po silasku s broda. Odlična je, ocijenili su Britanci.
Na lukobranu su ih, uz turističke vodiče, te predstavnike Turističke zajednice i Lučke uprave, dočekali štandovi sa suvenirima i autohtonim proizvodima, kao i info štand gdje su mogli dobiti turističke karte Grada Rijeke i promotivne materijale muzejske i druge ponude u gradu.
Nakon pića i zalogaja dobrodošlice, većina od sedamsto putnika se ukrcala u autobuse spremno poredane pokraj zgrade Putničkog terminala koja, nažalost, još uvijek zjapi prazna.
Inače, cruiser Adonia zbog svoje je relativno male duljine i gaza od oko šest metara, pristao na Molo longu, nedaleko Terminala, za razliku od prošlogodišnjeg dolaska nešto većeg cruisera Oriana, u vlasništvu iste kompanije P&O Cruises koji je morao ostati na sidrištu. Tada je dolazak broda zorno pokazao razmjere fijaska izgradnje Putničkog terminala na lokaciji koja dubinom mora ne dopušta pristajanje putničkih brodova, i to po cijeni od stotinu milijuna kuna.
Ovoga puta stvari su tekle daleko jednostavnije, pa su Britanci vrlo brzo po iskrcaju s ukupno osam autobusa krenuli na izlete u Opatiju, Hum, Delnice, Vrbnik i na Trsat, a onima koji su grad htjeli razgledati vlastitim tempom na raspolaganju je bio i riječki turistički autobus, koji je iznimno za ovu priliku stavljen u pogon izvan uobičajene sezone prometovanja.
Posebno popularno odredište među Britancima je bio Trsat, gdje su stigli organiziranim prijevozom, ali i turističkim autobusom, a nezaobilazne točke u tom dijelu grada uvijek su gradina i marijansko svetište, kojima su oduševljeni bili i gosti s Adonie.
Adonia je na Molo longo privezana oko 12 sati, a posebnu je atrakciju za tada još malobrojne šetače lukobranom predstavljala »manovra« okretanja 180 metara dugog broda na ulazu u riječki lučki bazen. Iako je riječ o relativno malom cruiseru, Adonia je ipak na vezu izgledala impresivno, privlačeći poglede šetača.
- Rijeka je za nas izvanredno otkriće. Cijeli dan smo šetali gradom, uspjeli dosta toga i vidjeti, a bili smo i na izvanrednom ručku u jednom od restorana tu na obali. Oduševljeni smo ljubaznošću i srdačnošću Riječana i zaista se želimo vratiti u Rijeku i Hrvatsku kada idući put budemo išli na odmor, kako bi mogli ostati malo dulje, kazali su na odlasku pred brodskom skalom Trisha i Paul Dawson.
A Riječani u prolazu uglavnom su pozitivno komentirali dolazak cruisera, uglavnom uz dodatak - šteta što ih nema više od jednog godišnje.
- Trebalo bi ih biti više ali za to treba osmisliti i ponudu, objasnila je jedna od šetačica na lukobranu.
Prema dojmovima posjetitelja s Adonie, lučke vlasti i turistička zajednica trebale bi se pobrinuti da tako i ne ostane - jedan brod godišnje - jer Rijeka s širim okruženjem ne treba se sramiti konkurencije. Sramiti se trebaju jedino oni koji to do sad nisu znali masama turista pokazati.
Izvor: www.novilist.hr