Dupini uginuli usljed seizmičkih aktivnosti norveške tvrtke Spectrum
Uginuli dupini koji su lani nađeni na talijanskoj obali Jadrana imali su probušene ili oštećene bubnjiće. Kod njih 14, nasukanih u samo tri dana prošlog listopada, veterinari su pronašli ozljede koje je, kažu, mogla prouzročiti samo jaka buka.
Zbog tog su detalja dosad misteriozni pomor tih morskih sisavaca talijanski biolozi - ali i političari - povezali sa seizmičkim aktivnostima norveške tvrtke Spectrum kojima je svrha otkrivanje nalazišta plina i nafte u podmorju hrvatskog dijela Jadrana, pri čemu su "ispaljivani" zvučni valovi od 240 decibela. Otprilike u isto vrijeme i u Hrvatskoj, uz obalu Istre, pronađena su najmanje četiri uginula dupina, a zabilježen je i masovni pomor morskih kornjača - njih 200-tinjak pronađeno je na talijanskim plažama.
- Dupini imaju vrlo osjetljiv akustični aparat, koriste ga za komunikaciju, ali i za dobivanje podataka o okolišu u kojem žive. Zbog morskih struja koje uz istočnu obalu teku od juga prema sjeveru, a uz zapadu obalu prema jugu, gotovo je sigurno da su životinje uginule bliže hrvatskoj obali - kazao je ravnatelj Zaklade za zaštitu morskih kornjača pokraj Riminija Sauro Pari.
Uzrok pomora kornjača nije objašnjen iako je utvrđeno da su bile pune klora.
- Ne mogu to povezati s Hrvatskom, no sigurno su uginule zbog ljudskog djelovanja - kaže Pari.
Politički pritisak protiv hrvatskog plana eksploatacije plina i nafte raste, dijelom zbog ekologije, ali dijelom i zbog ekonomije. Eurozastupnik Andrea Zanoni zatražio je da se "Hrvatska ponaša u skladu s EU normama", urgirao je kod povjerenika za okoliš Janeza Potočnika te inzistira da Ministarstvo vanjskih poslova na razgovor pozove hrvatskog veleposlanika.
Njegovoj inicijativi pridružili su se i drugi političari, pogotovo zato što je Italija nedavno ponovno uvela zabranu eksploatacije nafte i plina iz svog podmorja.
Digital Journal
O bušenju pod morem nije bilo javne rasprave
Potencijalne rezerve nafte i plina ispod plavih hrvatskih obalnih voda mogle bi predstavljati gospodarsku konkurenciju turističkim potencijalima Jadrana ako se Vlada odluči na to, piše Digital Journal, apostrofirajući da se turistički imidž Hrvatske uvelike gradi na slici čistog i ljudskom rukom nezagađenog okolišu i ljepotama. Nedostajala je i javna rasprava o predloženim bušenjima koja mogu utjecati na turistički dragulj zemlje.
Izvor: www.vecernji.hr