Čuvamo Modru špilju kao zjenicu oka svoga
Modra špilja, jadranski dragulj na otoku Biševu nadomak Visa, traži stalnu zaštitu i izvan sezone, a svako pa i najmanje onečišćenje treba prijaviti nama, jer mi smo koncesionari Modre špilje - kaže Brigita Fiamengo, direktorica Nautičkog centra Komiža, tvrtke u vlasništvu Grada Komiže.
Ovaj prirodni fenomen i turistički biser na Biševu ove godine, a posebno velikom feštom ovoga vikenda, obilježava 130. obljetnicu, no prije i nakon obljetnice obveze oko ovog zaštićenog spomenika prirode su uvijek na istoj razini.
- Odgovorno provodimo zaštitu od onečišćenja, odvozimo komunalni otpad s otoka, a u slučaju bilo kakvog onečišćenja prva smo adresa za sve prijedloge, sugestije i primjedbe građana. Na žalost, praksa je pokazala da se iza pojedinih prigovora uvijek kriju razlozi druge prirode, što nikome u konačnici ne ide u prilog - poručuje iz Komiže Brigita Fiamengo.
Oni brinu o posjetima, razgledavanju i čuvanju Modre špilje, koja je dio Ekološke mreže RH - Natura 2000, te je klasificirana u područje od vitalnog interesa za Hrvatsku.
- Veseli nas što je posjetitelja sve više, lani smo imali rekord od 56.875 posjetitelja, u odnosu na lani kada ih je bilo 45.131. Ove godine, zbog lošeg vremena, imamo manje gostiju, njih 37.600. Vrijeme nam je važan preduvjet, no bez obzira na pad broja posjetitelja radimo istim tempom - kaže Fiamengo.
Zbog posebnih prirodnih okolnosti, ljepotu špilje najbolje je doživjeti od 11 do 13 sati, kad je i najviše gostiju i prijevoznika, pa se mora voditi računa o redu na pristaništu u uvali Mezuporat, jer dnevno zna biti i više od 1500 gostiju. Pristanište Mezuporat ne uspijeva zadovoljiti potrebe za privez brojnih plovila. Baš zato je Modra špilja i upravljanje tim zaštićenim spomenikom prirode oduvijek pod "povećalom".
- Kao koncesionar imamo iznimno male ovlasti u evidentiranju prekršitelja i naplati kazni. Udaljeni smo od sjedišta nadležnih institucija i zato bi fleksibilnija zakonska regulativa, kojom bi se koncesionaru zaštićenog spomenika prirode dale veće ovlasti u evidentiranju, legitimiranju prekršitelja i naplati kazni na licu mjesta do određenih limita, bila znatno učinkovitija u zaštiti ovog vrijednog prirodnog fenomena - ističe direktorica Nautičkog centra Komiža.
Svakako valja istaknuti odličnu suradnju s Javnom ustanovom za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Splitsko-dalmatinske županije u smislu organizacije inspekcijskih poslova na terenu koji uvijek poluče odlične rezultate.
Kako bi u Modru špilju doveli što više turista, uložili su znatna sredstva u organizaciju, ali i promociju, no ovaj je rijedak prirodan fenomen, kažu u Komiži, još uvijek nedovoljno promoviran na svjetskoj razini.
- Otok Biševo pruža brojne gospodarske mogućnosti, no činjenica je kako bez cesta i vodoopskrbe nije moguć ozbiljniji razvoj otoka. Nabavili smo i brod "Sveti Salvestar" koji svaki dan vozi do Biševa, osmišljavamo i ekoobjekt s ugostiteljskim sadržajima i suvenirnicom u uvali Mezuporat. Uložili smo sredstva u izradu studije utjecaja zahvata izgradnje sidrišta u uvali Mezuporat. Ovogodišnji novitet je audiozapis kojim u suradnji s autorom teksta dr. Joškom Božanićem, na pet jezika prezentiramo priču o otkriću Modre špilje - poručuje uoči proslave 130. obljetnice Brigita Fiamengo.
Izvor: www.slobodnadalmacija.hr