Atlantikom će zaploviti 12 hrvatskih tradicijskih brodica
Avion je poletio i sad nam nema natrag! Te ću riječi Plamenka Bavčevića iz Udruge "Cronaves" pamtiti sve do trena kad će dvanaest (možda i više...) hrvatskih lađa - ali ne zračnih, nego običnih morskih (pa i riječnih!) - provom zarezati vode francuskog zaljeva Morbihan kao dio flote od barem tisuću i pol brodova, od, evo, malene hrvatske "Condure Croatice" do trojarbolnih jedrenjaka europskih pomorskih sila. Zanimljivo, petstoti brod koji se prijavio organizatorima bila je murtersko-betinska „Kurnatarica".
Prema riječima Plamenka Bavčevića, dvanaest će brodova otputovati u svibnju šleperima na atlantsku obalu Francuske. Put je već utaban odlascima na susjedni Festival mora i mornara u Brestu koji je u nekoliko navrata organizirala komiška Udruga "Ars Halieutica".
No, Tjedan zaljeva Morbihan nešto je drugačijeg karaktera, premda iste poruke: afirmacija pomorske baštine. U zaljevu Morbihan brodovi su više u plovidbi, tako da u tjednu obiđu skoro sva tamošnja 42 otoka, dotaknu sve rive tamošnjih gradića.
Pa ako Hrvatska nema trojarbolne jedrenjake, ima veliku flotu malih drvenih brodova koji su duž cijele naše obale, ima već skoro dva desetljeća, zapalili pravi plamen obnove, pa i izgradnje, svake plovidbe i regatavanja tradicijskim brodovima. Ako to nije proplamsaj revitalizacije jedne baštine - onda što je?
Odlazak na Atlantik, u organizaciji splitske Udruge "Cronaves" (osnovane baš za tu prigodu), pod medijskim pokroviteljstvom Slobodne Dalmacije, već je na velika vrata ušao i u glavni francuski grad. Predsjednik Udruge Plamenko Bavčević kaže:
- Predstavili smo naš projekt početkom prosinca na velikom nautičkom sajmu „Nautic" u Parizu. Odnosno, Aimé Kerguéris i Gérard d'Aboville, predsjednik i glavni tajnik udruge Tjedan zaljeva Morbihan, predstavili su svoju manifestaciju, i to uz vrlo bitnu činjenicu: da će Hrvatska biti počasni gost, tako smo od svih mogućih sudionika mi bili posebno istaknuti i počašćeni.
Tom su predstavljanju bili nazočni bivši ministar, a danas predsjednik Generalnog vijeća Morbihana François Goulard, zamjenica našeg veleposlanika Anita Tršić, druga tajnica Veleposlanstva Barbara Majer, direktorica predstavništva HTZ u Parizu Andrea Mihalić Đurica, direktor Turističke zajednice Morbihan Bruno Bodard, bio je tamo naš vojni izaslanik u Francuskoj, Hvaranin Francoise Buj... dakle naš je projekt predstavljen u vrlo ozbiljnom kontekstu i pred značajnim ljudima, tako da sad zaista mogu samo ponoviti ono o avionu koji leti i nema mu stati do svibnja... - govori Plamenko Bavčević.
U Morbihan, tu veliku prirodnu luku Atlantika na jugu Bretagne, sjatit će se brodovi svih najznačajnijih europskih pomorskih zemalja. Vrlo je bitno da i Hrvatska pokaže što ima na jednom od najvažnijih pomorskih, kulturnih i turističkih događaja u tom dijelu Europe.
Kad su spomenuti predsjednik i tajnik udruge Tjedan zaljeva Morbihan jesenas gostovali na Regati na latinsko idro u Murteru - malo je reći da su bili oduševljeni onim što su tu pronašli.
Hrvatska će u Vannesu imati svoje „selo" gdje će se održavati kulturna događanja i turistička promidžba, velikom će zabavom biti obilježen Dan Hrvatske. Posebno je zanimljivo da će tada biti potpisana povelja prijateljstva između našeg otoka Pašmana i tamošnjeg otoka, najvećeg u arhipelagu Morbihana, Ille aux Moinsa.
I leut ‘Slobodne' u floti za zaljev Morbihan
Za Tjedan zaljeva Morbihan kao petstoti brod prijavljena je murtersko-betinska ‘Kurnatarica', a potom i cijela mala flota: leut s Korčule ‘Borac', ‘Condura Croatica', rekonstrukcija povijesnog broda zadarskog Sveučilišta, lađa Udruge lađara Neretve No33, lađa Grad Dubrovnik No 15, pašmanska ‘Mala Matulića', hvarska ‘Mociguzica', neretljanska trupa, falkuša (treća, najnovija) ‘Palagruža', leut ‘Politar' Vrboska - Jelsa, leut ‘Slobodne Dalmacije' i leut ‘Tomislav' iz Vele Luke.
Izvor: www.slobodnadalmacija.hr