2. Nautički forum na ABS-u
Drugog dana Nautičkog foruma u kongresnoj dvorani NCP-a održana je tribina pod nazivom „Mega jahte, mega prilike ili mega opasnost za sve?", zatim je tvrtka Locomarine prezentirala sustav sigurnosne mreže za brodove, a Darko Gulin predstavio je svoju knjigu „Ratna luka Šibenik".
POD HITNO PROVESTI U DJELO 13 ZAKLJUČAKA SABORSKOG ODBORA ZA TURIZAM
Moderator tribine o mega jahtama bio je Braslav Karlić iz magazina More, a o situaciji na tržištu mega jahti i problematici u tom području govorio je Dorian Dujmić iz tvrtke BWA.
Dujmić je prikazao gospodarska kretanja u poslovanju i prometovanju mega jahti u svijetu. Prikazom stanja do konca 2008.godine kada je počela recesija, te prikazom sadašnjeg stanja, iznio je zaključak kako je u branši mega jahti kriza prošla.
- Broj proizvedenih jahti raste usprkos gospodarskoj krizi. U ovom trenutku, kad bismo proizvodnju predočili metražom, u svijetu se proizvodi 2,2 kilometra novih mega jahti - kazao je Dujmić. Takve prilike Hrvatska mora iskoristiti, ali s ovakvom zakonskom regulativom Hrvatska ne može konkurirati ostalim zemljama, naglasio je.
- Kod nas je vrlo nesređena zakonska i pravna regulativa. Postojeći zakoni stvaraju niz prepreka koje onemogućuju da mega jahte koriste naše potencijale. U kompliciranoj birokratizaciji takvih postupaka gubimo dosta poslova, a time i prihoda. Crna Gora, primjerice, ima skoro 10 puta manje potencijala od nas, a ubire od mega jahti tri puta više prihoda nego Hrvatska - rekao je Dujmić.
Iz njegove prezentacije iskristalizirala su se tri osnovna problema u području mega jahti, ali i nautičkog turizma općenito: prije svega, u Hrvatskoj se ne nudi mogućnost prodaje tax free goriva, što nude sve konkurentske zemlje. Nadalje, veliki je problem i pitanje boravka članova posade, koji nije reguliran na adekvatan način. Postojeći zakon onemogućuje da članovi posade borave na brodu onoliko dugo koliko brod boravi u Hrvatskoj.
- Propisi su vrlo restriktivni - ako je boravak do 90 dana, onda je to sukladno postojećim propisima, ali posadi treba omogućiti da može boraviti na jahti onoliko koliko i sama jahta, bez posebnih dozvola i ograničenja koji su na snazi - istaknuo je Dujmić. Nemogućnost kabotaže takvih plovila, nastavio je, treći je najveći problem u ovom području.
- Zakonski se treba omogućiti da mega jahte mogu ploviti između dvije luke i izmjenjivati posadu te obavljati ukrcaj i iskrcaj putnika. To nije uređeno na primjeren način. Iako postoji dobra volja da se taj problem riješi, čini se kako će se riješiti tek s ulaskom Hrvatske u EU - kazao je Dujmić.
Zaključak današnje tribine, ali i generalni zaključak 2. Nautičkog foruma jest kako se pod hitno mora realizirati 13 zaključaka saborskog Odbora za turizam koje su nedavno donijeli na specijaliziranoj sjednici posvećenoj nautičkom turizmu.
ZAŠTITA AUTOMATIZIRANOG SUSTAVA
Tvrtka Locomarine zatim je prezentirala svoj sustav sigurnosti brodskih mreža. Naime, plovila su danas opremljena raznim uređajima i tehnološkim inovacijama, od radara do kompletne automatizacije plovidbe i rada motora. Locomotive nudi sigurnosni sustav koji onemogućava da dođe do rušenja automatskih sustava.
POMORSKA TRADICIJA RATNE MORNARICE
Darko Gulin prezentacijom u Power Pointu predstavio je knjigu "Ratna luka Šibenik", u kojoj je na čak 530 stranica opisao povijest nastajanja ratne luke u Mandalini, potkrijepio to mnoštvom fotografija, a enciklopedijski sastavljeno štivo obogaćuju i biografije najznačajnijih poznatih šibenskih admirala i časnika u raznim mornaricama koje su boravile kroz povijest u Šibeniku. Impresivno štivo preporučamo svima koji žele pobliže upoznati pomorsku tradiciju Šibenika, a posebno ratne mornarice.
Izvor: Ines Rudan, voditeljica press centra ABS-a