22.04.2010. Ugostitelji, ne poslužujte prstace!
Obilježavanje Dana planeta Zemlje 22. travnja u nas će biti posvećeno zaštiti bioraznolikosti Jadrana, u velikoj mjeri ovisnoj o izlovu prstaca, rekla je na presici u pulskoj Turističkoj zajednici predsjednica Zelene Istre Dušica Radojčić.
- Stoga upućujemo apel ugostiteljima koji u svojim restoranima nude prstace bez obzira na zabranu, ali i gostima, čiji kratkotrajni užitak dovodi do nepopravljivih šteta. U javnosti još postoji zabluda da je uvoz prstaca dopušten, ali to demantiraju brojni hrvatski propisi po kojima su oni strogo zaštićena vrsta.
Zabranjeni su njihov izlov, prikrivanje, držanje, trgovanje, uvoz, izvoz, provoz, otuđivanje ili pribavljanje na bilo koji način. Također, izlov prstaca zabranjen je u cijeloj Europi, rekla je Radojčić te se osvrnula na anketu provedenu u Sloveniji, kojom je utvrđeno da polovica stanovništva koje konzumira prstace to čini u Hrvatskoj.
Ove negativne prakse Talijani su se uspjeli gotovo u potpunosti riješiti, zahvaljujući velikim novčanim kaznama (25.000 eura) i zatvaranju restorana koji poslužuju prstace, nastavila je Radojčić. Objasnila je da uništavanjem hridinaste obale ne samo da nestaje život koji se ondje gradio dugi niz godina, već i mrijestilišta i hranilišta mnogih gospodarski važnih vrsta riba, čime se smanjuje ribolovni potencijal priobalnog mora.
Ne bi li se stalo na kraj protuzakonitim radnjama potrebno je provoditi kontrolu na moru, graničnim prijelazima i u restoranima, napomenula je.
Prema podacima koje je iznio Dragan Stipanović iz Sektora za granicu PU istarske, zadnjih godina zabilježeno je po 10-ak kaznenih djela koja se odnose na protuzakoniti lov, posjedovanje i stavljanje u promet zaštićenih školjkaša. Broj slučajeva zapljene ipak je u padu, a godišnje počiniteljima biva oduzeto oko 200 kilograma prstaca.
Na granici je 2008. i 2009. uhvaćeno 28 krijumčara, dok je prekršaja na moru bilo između 400 i 500. Ove je godine pak zabilježeno pet prekršaja i zaplijenjeno 120 kilograma prstaca.
- Većina istarskih ugostitelja ne poslužuje prstace, a neki su podržali naše dosadašnje akcije isticanjem naljepnice koju mogu zatražiti u Zelenoj Istri. Tiskan je i prospekt o zaštićenim vrstama u Jadranskom moru, dok građani mogu pridonijeti akciji tako da prekršaje prijavljuju policiji na broj 92, rekla je Radojčić
Izvor: www.glasistre.hr