19.05.2010. Na otoku se duže živi
Točno mjesec dana prošlo je od požara u Solarisovoj marini, koji je "progutao" i brod "Jadran" te tako zaposlenike Centra za pomoć i njegu grada Šibenika privremeno onesposobio u provođenju programa "Dnevni boravak i pomoć u kući starijim osobama" na šibenskim otocima.
No, u međuvremenu je tvrtka "SibNaval" Ive Baljkasa Centru ustupila u zakup svoj brod "Ivana", pa smo, zajedno s osmočlanom ekipom "Dnevnog boravka", zaplovili put Žirja.
Startali smo iz Solarisa u društvu voditeljice programa Centra Helene Roško i voditeljice "Dnevnog boravka" Božene Bilić, sestara Patronažne službe Doma zdravlja Nataše Kerić i Ane Antić, volonterki i korisnica programa "Dnevnog boravka" Sonje Ercegović i Ivke Bračanov, te, dakako, kapetana Ive Jurkovića i mornara Saše Šanića.
Misija posjeta: mjerenje krvnog tlaka, masnoće i šećera u krvi starijih mještana Žirja, korisnika programa Centra. Na otoku su nas dočekale dvije gerentodomaćice - Miljenka Alić i Milenka Mrvica, a pred mjesnom ambulantom čak četrdesetak pacijenata. Među njima i najstariji stanovnik Žirja, 90-godišnji Miro Pašara. Govori nam kako je redovan u kontroli zdravlja.
Barba Mira pred ambulantom čeka njegova praunučica, najmlađe i trenutno jedino dijete koje stanuje na ovom otoku, malena Lara Protrka koju, pak, najčešće čuva njezin djed Branko.
- Na našem je otoku lipo, mirno i čisto. Dobro nam je, samo, znate, triba ostariti, a to ne more svako... - uglas će gospođe koje sjede u čekaonici.
Sve one za akcije Centra imaju samo riječi hvale. A kome ne bi bilo drago da ga se posjeti i pomogne u starosti? U mjesnoj ambulanti je i bračni par Grguričin, koji je, kažu nam, našao mir i spas na Žirju.
- Uvijek sam na ovakvim pregledima jer sam imao ozbiljnih zdravstvenih problema - govori Ante Grguričin Omer.
Njegova supruga Ajka dodaje kako im je na otoku odlično i kako su se spasili otkad su pobjegli iz Šibenika.
- Ovdje smo stalno aktivni. Ako nismo u vinogradu, onda smo na moru, evo sinoć smo ulovili ribe za dva ručka. Odlično bi bilo kad bi svi ljudi mogli imati svoje masline, vino, verduru i kad bi za sebe privridil - kazuje Ajka Grguričin, dodajući kako se na otoku život produžuje.
Grguričini hvale dobre veze s kopnom, no otkrivaju kako nerado odlaze u Šibenik jer ih često dočekaju tužne vijesti o nečijoj smrti, a i grad je, tvrde, ostao bez dućana, sve su ih preselili u trgovačke centre.
Bliži se jedanaesta ura, a ambulanta se pomalo prazni. Pri izlasku s pregleda svi Žirjani jedni drugima postavljaju isto pitanje: "Moj je dobar. A koliki je tvoj?" Misle na tlak, naravno.
Samo Ognjenu Miškiću je do šale, pa dovikuje ekipi iz Centra: "Lipo je šta dolazite, ali uvik nam zaboravite donit ono, ... ma znate, već sam vam napomenuo - vijagru!"
Dok patronažne sestre "pumpaju" tlakomjere, vade krv i daju savjete pacijentima, s volonterkama iz "Dnevnog boravka" odlazimo do Kazimira i Ljubice Miškić s nekim potrepštinama za kućanstvo.
Do njihove kuće zamjećujemo desetke napuštenih vozila. I jednog fiću sa zanimljivim natpisom...
Idemo pješice jer tri mjeseca na Žirju Centar nema automobila. Stari, vlasništvo Doma zdravlja Šibenik, davno je odslužio svoje, a unatoč obećanjima, novi (dovoljan bi bio onaj koji je u voznom stanju) nikako da stigne na otok. U nedostatku automobila, da bi prevezli sestre, volonterke, te potrepštine do nepokretnih otočana, koristi se osobni automobil Miljenke Alić.
Četrdesetak Žirjana iskoristilo je posjet djelatnika Centra za pomoć i njegu
Domaćina Kazimira zatječemo u garaži, veli da je taman krenuo u polje.
- Uvijek nešto radim, mrdam, pa mi tako vrime brže prođe. Da sidim po cile dane, ko bi me moga više dignit - govori Kazimir, dok nas njegova supruga Ljubica poziva u kuću da bi nam nešto pokazala.
Požalili su nam se zbog TV prijama. Kažu, otkad je uveden digitalni, program je očajan. U to smo se uvjerili i sami. Na TV-u "smrznuta" slika. Kažu da je tako uglavnom vikendom.
Na povratku u ambulantu sa sestrama rezimiramo zdravstveno stanje 40-ak pregledanih. Sestre nam govore kako su im šećer i masnoća u krvi uglavnom u normali, tlak im je malo povišen, a razlog je, u šali dodaju, "vjerojatno vaša prisutnost"...
- Svi su oni uglavnom kronični bolesnici. Među njima ima i onih koji nerado odlaze na preglede u Šibenik, pa im to svako malo pripominjemo - govore sestra Nataša i Ana, zadovoljne odazivom budući da je i cilj ove akcije potaknuti starije da se aktiviraju u brizi za svoje zdravlje.
Izvor: www.slobodnadalmacija.hr