12.06.2010. Šukerova opreracija CHARTER
Ako se usvoje predložene promjene Zakona o porezu na dobit, brojni hrvatski poduzetnici čije su jahte formalno uknjižene kao plovila za iznajmljivanje u vlasništvu njihovih tvrtki ili leasing kuća (do potpune isplate broda), ipak će morati početi iznajmljivati skupocjene "igračke" kako se ne bi našli na udaru poreznih inspektora.
Naime, planirano je da će se korištenje brodova priznavati biznismenima kao rashod ako tijekom poslovne godine uprihode iznos od najmanje sedam posto kupovne vrijednosti broda, a u suprotnome će morati platiti porez. Premda će i tada biti teško dokazati da se jahta kao "poslovna imovina" doista ne koristi u privatne svrhe, odnosno je li riječ o fiktivnom čarteru, država će ipak imati nekakvu korist od toga jer će brodovlasnik morati uplatiti PDV na prihode od iznajmljivanja.
Preliminarne računice govore da će, primjerice, 44-metarska jahta "Agram" Dubravka Grgića, vrijedna oko 20 milijuna eura, tijekom godine morati "zaraditi" oko 1,4 milijuna eura kako bi njezin vlasnik bio oslobođen od novih, viših stopa poreza na dobit.
U slučaju spomenutog luksuznog plovila koje se iznajmljuje za oko 120 tisuća eura tjedno, to znači da bi se "magičnih" sedam posto moglo zaraditi ako bi "Agram" bio u čarteru tri mjeseca godišnje.
Trgovac automobilima Pavo Zubak posjeduje jahtu "Vila Velebita III", vrijednu oko 15 milijuna eura, pa bi se od iznajmljivanja broda godišnje trebalo uprihoditi nešto više od milijun eura kako bi se ispunila zakonska norma od sedam posto kupovne vrijednosti.
Ako se taj brod, recimo, iznajmljuje gostima za oko 50 tisuća eura tjedno, za izbjegavanje plaćanja većeg poreza vlasnik bi je trebao "angažirati" barem pet mjeseci, što nije uvijek lagan posao.
Talijanski jahtaši bježe u Hrvatsku
U Riminiju je zaplijenjena prva velika jahta koja se udaljavala s talijanske prema hrvatskoj obali.Pretpostavke iznesene u članku koji je nedavno objavio ugledni britanski list Financial Times, u kojem se najavljuje da će ovo ljeto vlasnici jahti isplovljavati iz Italije prema Hrvatskoj ili Grčkoj, nakon što je talijanska financijska straža zaplijenila luksuznu jahtu "Force Blue" poznatog talijanskog biznismena i bogataša Flavija Briatorea, pokazale su se točnima.Nakon što je u talijanskom listu "Corriere della Sera" u četvrtak objavljen tekst o mogućem bijegu velikih jahti na našu stranu Jadrana, ponajviše jer talijanska financijska straža provodi svakodnevne stroge kontrole protiv utajivača poreza (uz mogućnost da preventivno zaplijeni jahte, bez obzira što krivnja nije dokazana), u javnost je procurilo da je pomorska policija u Riminiju, u sklopu istrage koju vodi "Rimini Yacht", nedavno zaplijenila jahtu Galeon 44 koja se bez autorizacije udaljavala iz luke u Riminiju prema hrvatskoj obali. Istragu vodi državni tužitelj Davide Ercolani, koji je i naredio zapljenu. List "Romagna Oggi" prenosi da u slučaju jahte Galeon 44 nije jasno tko je vlasnik (dvije osobe registrirane su kao vlasnici), te da je jahtu prodao vlasnik tvrtke G.L. koja je već neko vrijeme pod istragom zbog sumnje da prodaje jedno plovilo većem broju kupaca i da trguje plovilima koja su nakon prodaje klijentima - nestala. Da nije riječ samo o pukim predviđanjima i pokojem slučaju, potvrdio je Fabio Pesto, predsjednik sekcije velike jahte (Grandi yacht) Saveza pomorskih agenata (Federagenti marittimi), naglasivši da su brojni vlasnici velikih jahti već "poništili rezervaciju vezova u marinama u Italiji i kreću prema Hrvatskoj i Grčkoj". U "Corriereu" su objavljeni i mogući gubici koje će ostvariti talijanske marine ako se nastavi ovaj bijeg jahti. Za 1200 komercijalnih jahti prošle je godine potrošeno 200 milijuna eura samo za održavanje.
ACI Split: Nemamo još upita iz Italije
- Naša se marina puni uobičajenim ritmom. Brodovi dolaze i odlaze. Nikakvih posebnih upita iz Italije nemamo-kaže nam Edo Karuza, director ACI marine u Splitu.
- Poznato mi je da su u Italiji zbog gospodarske krize na snagu stupili novi porezi i nameti koji se odnose na jahte, tako da je moguć dolazak određenog dijela brodova u hrvatske marine. Moglo bi se reći da je vez u domaćim marinama u prosjeku 10 posto jeftiniji od europskog prosjeka. Međutim, i Hrvatska će vrlo brzo biti u Europskoj uniji pa će se odnosi cijena morati izbalansirati, tako da nisam siguran u trend dolazaka jahti iz Italije -kaže nam Edo Karuza.
Izvor: www.slobodnadalmacija.hr