09.06.2010. Pontonska marina pred Rivom
Pontonska marina pred Rivom i gradnja nove Turističke palače
Staru Turističku palaču pokraj Lučke kapetanije zamijenila bi nova Joško Ponoš / Cropix
U srijedu bi Gradsko vijeće trebalo odlučiti o osnivanju dviju novih gradskih tvrtki "Splitska obala" i "Split građenje". Odluka bi mogla imati dalekosežne posljedice jer je u pitanju ambiciozan pothvat s puno nepoznanica, no već je sad jasno da će biti nezadovoljnika, osobito kad je u pitanju poduzeće "Splitska obala".
Na doslovno jednom listu papira savjetnik gradonačelnika za komunalu Tomislav Gruica sastavio je Obrazloženje o financijskoj opravdanosti osnivanja te tvrtke.
Kao prva djelatnost navodi se postavljanje privremene marine u Gradskoj luci kojom bi se osigurali dodatni ljetni vezovi za jahte, ali i opskrba brodica električnom energijom i telefonskim linijama, ukrcaj i iskrcaj putnika...
Privremena marina trebala bi riješiti, kaže Gruica u obrazloženju, stari problem sidrenja koje je u Gradskoj luci zabranjeno. Kao očekivani godišnji prihod navodi se oko pet milijuna kuna, iako šturo "Obrazloženje financijske isplativosti" ne sadrži planirani broj novih, vjerojatno pontonskih vezova. Druga aktivnost "Splitske obale" je - upravljanje Dioklecijanovim podrumima.
Iz obrazloženja je jasno da su bile opravdane bojazni splitskih likovnih umjetnika okupljenih u HULU-u da će izgubiti upravljanje Podrumima. Kao planirana dobit navodi se oko četiri milijuna kuna.
Uzmemo li da je predsjednik HULU-a Mateo Perasović nedavno naveo da se otprilike toliko uprihodilo prošle godine prodajom ulaznica, ispada da se ne planira ostvariti veća zarada od sadašnje?!
Također, kao aktivnosti koje bi trebale osigurati značajniju ulogu Podruma u promociji Splita, navodi se ono što već imamo: organizacija sajmova, koncerata, predstava, Splitskog ljeta i drugih društvenih zbivanja.
Nadalje, Turističku palaču, zgradu ispred Dioklecijanove palače i uz samu Lučku kapetaniju, planira se srušiti i izgraditi novu. Očito je da će novo zdanje biti veće jer se napominje da će "obuhvaćati velik broj poslovnih prostora čiji će najam i zakup Gradu Splitu uvelike povećati prihode".
Umjesto predviđanja zarade, stoji da će "veliki prihodi biti točno određeni brojem izgrađenih poslovnih prostora". "Splitska obala" trebala bi se još baviti održavanjem i izgradnjom javnih cesta i prometnica. A registrirala bi se čak i za proizvodnju i ugradnju asfalta(!).
No, to nije sve, tvrtka bi se bavila cateringom, organizacijom sajmova, izložbi, kongresa, projektiranjem, građenjem, i nadzorom građenja, unutrašnjom dekoracijom, uporabom i uklanjanjem građevina, građenjem cjevovoda, crpnih stanica, dalekovoda...
Prijedlog o osnivanju ovog trgovačkog društva, Gradskom vijeću je uputio gradonačelnik Željko Kerum. On bi bio i jedini član skupštine tog poduzeća, a uprava bi također imala jednog člana - direktora.
Nadzorni odbor tvrtke, koja bi opsegom djelatnosti bila "pogon" donekle sličan Banovini, imao bi pet članova. Unatoč brojnim planiranim aktivnostima, ne navodi se koliko bi djelatnika bilo zaposleno u "Splitskoj obali".
Splitski lučki kapetan Boris Matošić tvrdi da nisu dobili nikakvu informaciju od Grada da se planira privremena marina u Gradskoj luci.
- S obzirom da ćemo do 20. lipnja pustiti u promet carinski gat, koji je produžen za 150 metara, brodovi će imati drukčiji manevar. Stoga neće biti moguće vezivanje jahti na prostoru od ACI-ja do crpne stanice za gorivo na Zapadnoj obali. Od pumpe do Mletačkog mula nema problema za postavljanje privremenih vezova. O tome će također odlučivati Županija i splitska Lučka uprava, kaže kapetan Matošić.
Nekadašnji predsjednik Uprave ACI-ja i nautički stručnjak Duško Mrduljaš pozdravio je ideju postavljanja pontona s vezovima za jahte i jedrilice.
- Pontoni su dobri kao privremeno riješenje jer se oni ipak ne uklapaju u ambijent stare gradske jezgre. No, svakako treba pružiti i naplatiti uslugu veza, uz opskrbu strujom i vodom nautičarima koji se žele vezati uz Rivu. U svim mediteranskim lukama koje imaju rivu poput naše, brodovi se vezivaju, a samo se u našoj sidre. Sidrenje brodova, koje je svake sezone pojava u zapadnom i centralnom dijelu Gradske luke, opasnost je za promet. Naša je Riva prvorazredno mjesto za vez jahti. Prava je šteta da, kada se uređivala, nije proširena prema moru za nekoliko metara gdje su veće dubine, jer bi se tako omogućio vez većim brodovima, mišljenja je jedriličar Mrduljaš.
Izvor: www.slobodnadalmacija.hr